Rozcvičujete se před acroyoga tréninkem?
Pokud ano, dobře děláte. Nebo jste z těch, kteří jdou hned „lítat“?
V následujícím článku se dozvíte proč je dobré se rozcvičit. V rámci acroyoga jamů je žel rozcvička spíše přehlíženou aktivitou. Naše tělo dokáže hodně a je po mnoha stránkách přínosné rozšiřovat své limity, svou zónu komfortu. Na zvýšenou zátěž je však potřeba tělo připravit.
Fyzická příprava

Rozcvičením nachystáme naše tělo na zvýšenou fyzickou aktivitu, kterou acroyoga bezesporu je. Ať už jste spíše báze, letec nebo budete více spottovat, je dobré aktivovat a protáhnout svoje tělo, ještě před samotným cvičením. Správná rozcvička také snížuje riziko zranění pohybového aparátu.
Jedním z cílů rozcvičky je aktivace těla, tedy nabuzení sympatického nervového systému: zvýšení tepové frekvence, cirkulace krve a dechové činnosti. Tím dochází k zahřátí svalů, ke zvýšení jejich výkonnosti. Tkáně našeho těla jsou po zahřátí lépe zásobovány kyslíkem i energií, které jsou pro svalovou práci nezbytné. Zahřátím těla se zvyšuje také rychlost nervového vedení a tím vzrůstá i naše reakční rychlost.
Dalším cílem rozcvičky je protažení a uvolnění svalů přetížených stereotypní denní činností. V současnosti je odborníky doporučován před výkonem dynamický strečink, což jsou rychlé pohyby, napřáklad rotace a hmity, které jsou kontrolované a není při nich výdrž v krajní pozici.
Během rozcvičování je vhodné aktivovat i naše klouby a to pomalým kroužením a kýváním v co největším rozsahu daného kolubu. Během takovéto mobilizace stoupá produkce synoviální tekutiny (kloubního mazu), sníží se tření v kloubu a zlepší se tak jeho pohyblivost.
V závěru acroyoga rozcvičky je dobré zařadit cviky zpevňující svalovou tkáň těla. Nejedná se však o klasické objemové posilování. Jde o pohyby, kde zapojujeme co nejvíce svalových skupin, uvědomujeme si zpevněné držení těla a snažíme se aktivovat tělo jako celek.

Chceme-li cílit na zvýšení flexibility našeho těla, zařadíme až v závěru celého tréninku statický strečink – protažení s výdrží v krajní pozici. Tento druh pohybu je však vhodné provést opravdu až v závěru celého cvičení, také jako zklidňující, pro celkové uvolnění a lepší regeneraci těla.
Mentální rozcvička
Nedílnou součástí acroyoga rozcvičky by měla být i mentální příprava.
Pomocí koordinačních cviků aktivujeme nervový systém a zlepšujeme tak obratnost, soustředění a propriocepci neboli hluboké vnímání našeho těla. Takovým cvičením jsou například pohyby končetin, kdy každá opisuje ve vzduchu jiný tvar.
Důležitou schopností našeho nervového systému je propriocepce neboli polohocit – schopnost zaznamenat změny vznikající uvnitř našeho těla pohybem a svalovou činností. Tato činnost je nezbytná především pro optimální mezisvalovou spolupráci a přesnou registraci změny polohy našeho těla, tedy informace, které jsou u acro yogy velmi důležité.
K mentálnímu rozcvičení řadíme i rovnovážné pozice, které učí koncentraci, stabilitě, sebevnímání a plnému uvědomění si přítomnosti. Při složitých a především nových pohybech nejen v rámci acroyogy jsou tyto schopnosti nezbytné pro správné provedí a také díky nim můžeme předejít řadě zranění.
Dopřejte tedy svému tělu 10-20 minut přípravných cviků, než se pustíte do krkolomných acroyoga pozic a praček. Vždy přizpůsobte rozcvičku aktuálním potřebám svého těla. A myslete také na to, že cílem rozcvičky NENÍ tělo zcela vysílit.
Jakým způsobem se rozcvičit vám rád poradí garant acroyoga jamu nebo se můžete inspirovat v následujícím článku.
autor: Eva Sejkorová