akrojóga ve 3 lidech

Kde hledat inspiraci pro cvičení?

akrojóga ve 3 lidech
Pozice zahrnující jednu bázi a dva flyery jsou tipem, jak netradičně obohatit pravidelný trénink. Zdroj: Archiv FB skupiny AcroYoga JAMy Brno.

Pokud pravidelně nechodíte na lekce nebo workshopy acroyogy, můžete časem sklouznout do stereotypu, kdy na tréninku opakujete prvky a přechody, které jsou vám známé, ale rozvíjení nových pohybových dovedností pokulhává. Youtube kanály nebo instagram sice offline výuku nenahradí, ale může udržet vaši pravidelnou motivaci stále se učit něčemu novému. Kde tedy hledat inspiraci pro další rozvoj?

Acropedia

Aneb encyklopedie akrojógy. Pyšní se jednou z největších databází, kde najdete L-basing a standing pozice, přechody, flow, washing machines, popy a ikariány. A pokud se vám podaří objevit prvek, který v ní ještě není, můžete ho natočit a sami přidat. Tvoří ji totiž akrobaté pro akrobaty. Obdobou Acropedie jsou Partner Acrobatics Manual a Circus Dictionary.

Acropedia, otevřená akro encyklopedie.

Youtube

Youtube je dalším velkým zdrojem akro dovedností, jen už budete muset vědět, co konkrétně se chcete učit. Často tam najdete originální flow, které však neobsahují podrobný popis, jak se do pozic dostat, a tak může být pro některé obtížnější z videa pohybové dovednosti pochytit.

Výhodou je naopak možnost zpomalení videa, díky které si v přechodu stihnete všimnout úchopu rukou nebo polohy špiček a pat u báze.

Daniel Scott vysvětluje umění správného spottingu.

Občas tam natrefíte i na podrobný popis základních pozic, což může být pro domácí zopakování probraných prvků z lekce dobrým tahákem. Pěkné tutoriály na základní pozice a washing machiny v češtině natočili Marek s Dančou v rámci dnes už historického projektu Lets ACRO:

Marek Petráček a Daniela Dušková ukazují, jak správně udělat cartwheel.

Ze zahraničních kanálů stojí za to zmínit Daniela Scotta (tutoriály má doplněné textem a fajnovou hudbou), Jacoba Brauna (pro nekonečné možnosti washing machines) nebo Bryana Flanderse (pokud máte rádi taneční akrobacii, tady se vám bude líbit).

Nelze opomenout sympatickou Nogu Schwartz Cayron, která má ve svém kanálu AcroNogaS dopodrobna vysvětlené nejen hravé akrobatické kousky, ale najdete tam i spoustu tipů pro thajské masáže jednotlivých částí těla:

Masáž chodidel v 5 krocích shrnutá do necelých 4 minut.

Instagram a Pinterest

Na obou webech najdete ohromnou zásobu video a především foto inspirace, která je často hodně esteticky propracovaná. Bude se vám proto hodit v případě, kdy sami zvažujete nějaké to acro focení a chcete se inspirovat a zajistit si pěkný vizuál snímku.

Co se týče videí, jejich nevýhodou je, že si je nemůžete vrátit zpět nebo zpomalit, takže pokud nejste přeborník ve všímání si detailů na první dobrou, zkuste video najít radši na youtube.

Inspirace pro cvičení nebo vlastní focení na Pinterestu.

Akro aplikace

Pokud jste fanouškem mobilních aplikací, můžete vyzkoušet Acrodicted. Tahle appka obsahuje jednu nespornou výhodu, a tou je Sequence Generator, který vám po nastavení počtu pozic a úrovně obtížnosti sestaví flow umožňující hladký přesun z jedné pozice do druhé.

acroyoga aplikace
Aplikace Acrodicted. Zdroj: Apkmonk.

Facebook skupina AcroYoga JAMy Brno

Komunita funguje offline i online. Proto můžete v brněnské jammovací skupině (i mnohých dalších) najít inspiraci, kterou sdílí její členové.

Pravda, často se tam objevují takové akrobatické kousky, nad kterými zůstává rozum stát (a nebo z nich už při samotném pohledu bolí celé tělo), ale po postnutí přiměřeně obtížného příspěvku docela jednoduše najdete dostatek lidí, kteří jsou natěšení a svolní dané skopičině na nejbližším jamu přijít společně na kloub.

Jeden z postů členů FB skupiny AcroYoga JAMy Brno.

Jana Šálková

Akrojóze se věnuji od podzimu 2014, kdy se v Brně začala utvářet místní komunita. Postupem času jsem začala vést vlastní lekce a angažovala se v rozšíření povědomí o tomhle sportu (např. vytvořením komunitních triček, výukou acroyogy na brněnských univerzitách nebo spoluorganizací AcroYoga Flash mob Brno). Na cvičení mě baví svoboda pohybu, naprostá volnost a hravost, radost z překonávání vlastních limitů a možnost sdílet všechny tyto pozitiva s partnerem. Za důležitou považuji i její terapeutickou stránku, která člověka svým způsobem učí, jak respektovat a vnímat druhého. Kromě pravidelné výuky pod názvem Joyful AcroYoga se od roku 2017 také věnuji vystoupením párové akrobacie (www.aurora-acro.cz).

Napsat komentář