Text je volným překladem původního článku ve francouzštině, jehož autorem je Fabrice Pinol. K originálu se prokliknete tudy.
Snad každý, kdo se akrobacii věnuje delší dobu, si uvědomuje, jak je dobrý spotter důležitý. Můžeme díky němu zkoušet nové, těžší věci a nemusíme se bát o své bezpečí.
Navzdory všemu je však tato role v akrobacii podceňovaná. Často můžeme vidět nováčky cvičící bez spotu a snažící se o pozice, na které zatím zdaleka nemají dostatečnou úroveň. Případně je už z dálky jasné, že spotter je ztracený a moc neví, jak případný pád zachraňovat. Tyto dvě skutečnosti bohužel nezřídkakdy vedou k nepříjemným úrazům.
Přitom jeden ze zakladatelů AcroYogy, Jason Nemer, to popisuje výstižně:
AcroYoga je složená ze tří rolí: báze, flyera a spottera. A také – role spottera je ze všech nejdůležitější.

Připomeňme si, že hlavní úlohou spottera je zajistit bezpečnost flyera. Avšak komunikace je základem úspěchu. Na co tedy myslet?
A – Awareness (být duchapřítomný; vědět, co se děje)
B – Besoins (potřeby)
C- Concentration (koncentrace)
D – Distance (vzdálenost)
Awareness – Mít povědomí
- Jaký cvik se bude provádět?
- Jaká jsou rizika? Co se může pokazit?
- Co dělat v jakém případě? Jak zachránit flyera? Nejdůležitější je zabránit tomu, aby flyer spadl na hlavu. Můžeme například chytat za ramena, trup, paže… Důležité je uzpůsobit spotting různým trikům.
- Je třeba, aby se spotter postavil do míst, kde nebude narušovat průběh cviku. Též je třeba postavit se tak, aby spotter sám nebyl ohrožen (letící nohou flyera apod.)
Besoins – Potřeby
- Musí být spotter vysoké postavy (např. spot standingu)? (Pro pokročilejší figury se výrazně doporučuje, aby byl spot větší konstituce, než flyer)
- Stačí jeden spotter, nebo je třeba více osob (např. každá z jedné strany)?
- Která část cviku potřebuje být spotována? (na základě toho může spot stát v různých místech)
- Stejný cvik může být spotován různými způsoby. Při prvním pokusu zvolíme aktivnější spot (tj. spot se dotýká flyera po celou dobu cviku, může např. i aktivně dopomoci k jeho provedení). Pokud jsme si již cvikem jistější, zvolíme tzv. „ninja spot“ – tj. spot se flyera nijak nedotýká a zasáhne až v momentu, kdy se něco děje špatně.
- Někdy je dobré projít si se spotterem i již zvládnuté progrese, aby si všechny strany ujasnily, co je přesně třeba
Concentration – Koncentrace
- Přesto, že se to může zdát naprosto jasné, rozhodně je třeba koncentraci znovu zmínit. Spousta úrazů se stane právě proto, že spotter není dostatečně duchapřítomen. Je třeba být stoprocentně koncentrován od začátku do konce a nenechat se rozptýlit okolním dějem.
Distance – Vzdálenost
- Základní pravidlo zní, že je třeba být co nejblíž, ale tak, abychom nenarušovali průběh cviku. Někdy to znamená začít daleko, abychom umožnili dvojici provést začátek cviku, a pak se přiblížit, abychom mohli zabezpečit jeho dokončení
Ostatní důležité body
- „Down“ znamená dolů, vždycky. Pokud někdo zakřičí „down“, snažíme se co nejrychleji dostat flyera bezpečnou cestou na zem. Až poté řešíme, co se dělo. Toto slovo může použít báze, flyer i spotter.
- Před prováděním cviku se vždy ujistíme, že na něj máme dostatek místa a nikoho jím neohrožujeme
- První spotter je báze – báze je vždy flyerovy nejblíž a musí být neustále připravena flyera kdykoli chytit
- Vždy je třeba se před provedením cviku ujistit, že spotu nehrozí nebezpečí (kopnutí nohou, bouchnutí loktem atd.)
Spotting hraje ve cvičení AcroYogy důležitou roli, nebojme se tedy ostatní oslovovat a též být sami ochotní spotovat někoho jiného. Je to dovednost jako každá jiná a je třeba ji rozvíjet – začít spotovat jednodušší pozice a postupně se propracovat k těžším trikům. Používat spot není ostuda.
Autor fotografie: Andrea Puggioni