
Akrojóga je v ČR stále poměrně neznámou, i když její české kořeny sahají někam do roku 2013. Nejpravděpodobněji jste ji poprvé viděli na internetu ve formě cool fotek nebo při procházce parkem, kde se v létě pravidelně cvičí. Většina lidí v ní vidí jen akrobacii v páru, se kterou bez předchozí zkušenosti nemá v dospělosti cenu moc začínat. Jaké jsou ale její bohaté benefity a na první pohled nedohlédnutelná pozitiva, pro která stojí za to tenhle unikátní sport vyzkoušet, ať je vaše sportovní historie jakákoliv?
1. Naučí vás vědomé orientaci ve vlastním těle
Která je ta levá ruka? Kde mám svoji pravou nohu? Jak mám podsadit pánev a pokrčit lokty?
Na první pohled možná jednoduché otázky, které však při cvičení acroyogy dostávají zcela nový rozměr. Při něm totiž letec může putovat tolika směry, že pojmy „nahoře“ a „dole“ nebo „vpravo“ a „vlevo“ přestávají platit. No a právě tyto zákeřnosti vás donutí vnímat svoje (i partnerovo) tělo a jeho pozici v prostoru, která se vteřinu co vteřinu mění.
Díky akrojógové praxi jste více schopní uvědomovat si a izolovat jednotlivé části těla a používat je tak, jak je zrovna zapotřebí. No a po čase se vám dostane třeba překvapivého údivu od kolemjdoucích, že nejenom nechápou, jak se v takové pozici zvládáte udržet, ale že v ní dokážete navíc mluvit a konstruktivně přemýšlet.
2. Otočí vám doslova svět naruby

Co je super na tom otočit si svět vzhůru nohama? Při provádění obrácených pozic se vám většinou nahrne krev do hlavy, zčervenáte jako rajče a motá se vám hlava. Tak jakýpak benefit?
Možná vás neudiví, že inverzní pozice jsou pro tělo vlastně zdravé. Díky nim se vám zlepší krevní oběh a dojde k prokrvení mozku. Kromě posílení středu těla a ramen také pomáhají proti únavě nebo oteklým končetinám.
Když tedy potřebujete pracovat, ale oči se vám klíží, zkuste si na půl minutku udělat stojku na hlavě nebo na rukou (klidně o zeď, balancování v tomto případě není důležité) a pozorujte rozdíl.
A když dáme stranou všechny tyto benefity, komu jinému než vaší bázi můžete zcela upřímně říct, že vám obrátila svět vzhůru nohama?
3. Rozvine kreativitu a (zapomenutou) hravost
Doby, kdy jsme si bezstarostně hráli na pískovišti nebo si jen tak trajdali po venku, jsou dávno pryč. Vyrostli jsme, naučili se toho hodně o světě (a zjistili, že se toho ještě hodně naučit musíme) a přes všechny povinnosti a vážnost dospělého světa jsme ta naše malá dítka schovali někam hluboko do sebe, kde si už na ně možná ani nevzpomeneme.
Acroyoga v nás ale tuhle dětskou hravost probouzí a z nás se opět stávají malé děti, které zkoumají, jak lidské tělo funguje, smějí se, když se něco nepovede a objevují nové cesty, jakými je možné se na druhém člověku udržet ve vzduchu.
4. Zajistí vám pravidelný příval smíchu

Smích prodlužuje život. V kombinaci se sportovní aktivitou si dovolím tvrdit, že dvojnásob.
Budete se divit, čemu všemu se můžete při cvičení akrojógy smát – tomu, jak vás tělo absolutně neposlouchá, tomu, jak jste se s partnerem při popisování triku pochopili úplně jinak nebo tomu, jaké vylomeniny jste při cvičení schopní vymyslet.
Někdy si upřímně nejsem jistá, jestli mě druhý den budou bolet svaly víc ze cvičení, nebo z nadměrného smíchu. Co však vím, že ať to dopadne jakkoliv, bude to mít na mé tělo i psychiku blahodárný efekt. 😉
5. Stojka? Ano, umím!
Stojka. Kouzelná to disciplína. Anebo pěkně děsivá. Jaké pocity vyvolává ve vás?
Ať jsou jakékoliv, fakt, že stojka je nedílnou praxí akrojógy, to nezmění. Pozitivem však je, že pokud chcete s akrojógou začít, stojku na na to umět nepotřebujete. Při cvičení se však budete postupně dostávat do pozic, které stojkovou pozici připomínají a ve které v podstatě zapojujete stejné svaly jako při jejím nácviku na podložce.
Právě díky stojce získáváme dovednost orientovat se v našem těle hlavou dolů a zapojovat ty správné svalové skupiny. A protože je součástí tolika akro pozic, o to rychlejší je náš pokrok a větší motivace pro to se ji naučit.
Pokud děláte stojku na druhém člověku, balancování je o něco jednodušší než na zemi, váš parťák vám totiž pomůže. A právě díky procházení přes různé stojkové pozice se mnozí z nás tak nějak necíleně balancování ve stojkové pozici naučili a začali mít stojky rádi. Takže, chcete i vy umět stojku?
6. Díky acroyoze zpomalíte tělo i duši
Předsudky kolem toho, že tahle aktivita je jen o akrobacii a fyzické námaze, stále existují. Akrojóga však v sobě slovo jóga nenese jen tak – přejímá velkou část její filozofie a zaujímá vědomý přístup k tělu a péče o něj.
Proto obsahuje 3 části – v rozcvičce se díky józe připravíte na hlavní akrobatickou praxi, která může být někdy pěkně divoká a po skončení solární (akrobatické) části přichází část lunární, relaxační. V té se vzájemně namasírujete technikami thajské masáže, uvolníte namáhané nohy nebo zatěžované paže. Současně necháte jít všechny radosti i strasti spojené s tréninkem a dovolíte mysli, aby si i ona na chvíli odpočala.
7. Zdokonalí vaše komunikační schopnosti

Akrojógu ráda přirovnávám k partnerskému vztahu. Stejně jako je pro něj důležitá vzájemná a nenásilná komunikace, i v akru je jeho esenciální součástí.
Acroyoga je takovým katalyzátorem vztahu – schválně se někdy podívejte, jak spolu při cvičení mluví dvojice, která tvoří pár i v běžném životě. To je nezpochybnitelná ukázka toho, jakým způsobem je pár zvyklý řešit konflikty.
A co se tedy můžeme od acroyogy co se týká komunikace naučit? Především to, že není cílem nalézt viníka nebo toho, kdo má pravdu. Párové cvičení nás může vést k tendenci si myslet, že pokud se nám daný cvik v minulosti s někým povedl, ale s někým jiným nejde, musí být problém na druhé straně.
Každý jsme však individuální, máme odlišné sportovní dovednosti a zkušenosti a proto i naše těla reagují odlišně. A stejně jako partnerský vztah funguje jen tehdy, když jsme oba otevření tomu řešit problémy a navzájem si pomáhat, i v acroyoze společně ovládneme nový prvek jen tehdy, když budeme oba ochotní spolupracovat. Když budeme společně hledat cesty, kterými za sebe můžeme přispět k vyřešení problému namísto obviňování druhého, co dělá špatně.
8. Překonáte sami sebe na místech, kde jste to nečekali
Pamatuju si, když jsem se před lety dívala na youtube na video páru cvičícího acroyogu s pocitem nádhery a okouzlení, ale současně zklamání ve stylu „tak tohle v tomto životě nikdy nezvládnu“.
Když se dnes ohlédnu zpět a vidím celou tu ušlou cestu, musím se smát nad tím, jaké před nás náš vlastní mozek staví omezení. Jakým strachům jsme schopni uvěřit a zamknout se do výmluv – nevím jak začít, kde začít, s kým, nejsem flexibilní, nemám dostatek síly… Acroyoga mi už tolikrát dokázala, že když se odhodlám, dokážu mnohem víc, než si myslím.
A proto vím, že když se odhodláte, když se rozhodnete vyměnit strach za zvědavost z objevování nového, zvládnete to taky.
9. Změní váš pohled na dotek

Dotek má silnou moc. A prostřednictvím něj i akrojóga. Nikdy bych nevěřila, že něco může tak zásadním způsobem změnit mé vnímání doteku a druhých lidí. Smazat hranice, odstup, vážnost a navrátit péči, blízkost a vřelost.
V průběhu cvičení se navzájem dotýkáte tolika různými částmi těla, že poznávání druhého člověka proběhne mnohem rychleji, než by vám běžné životní situace mohly nabídnout. Při thajské masáži nebo terapeutickém létání se tato psychická „obnaženost“ projeví o to více. Smaže se veškeré společenské postavení, hry ega a zůstanete tam pouze vy.
Takoví, jací doopravdy jste. Se svými strachy, zranitelností a propůjčenou důvěrou, kterou v tomto uvolňujícím rituálu svěříte svému partnerovi.
Znám muže, kteří právě díky acroyoze přišli na to, že dotýkat se druhého chlapa je v pořádku. Znám lidi, kteří se díky akru zbavili strachu z objímání a naučili se vědomému a plnému objetí. A znám i také, kteří pochopili a přijmuli, že dotyk od druhého je dar pro ně samé, který si plně zaslouží. Aniž by museli cítit povinnost oplatit ho zpět.
10. Poskytne vám skvělou mobilní posilovnu
Který jiný sport vám nabídne možnost provozovat ho téměř kdekoliv, bez jakýchkoliv pomůcek (cvičit na trávě se dá i bez karimatky) a s minimem prostoru?
Já vnímám akrojógu jako takovou společenskou hru bez kartiček. Kdekoliv se s kamarády sejdeme – na koupališti, na pikniku v parku, při projížďce na kolech – často to skončí, hádejte čím. Cvičením akra.
Možná právě díky tomu, že k němu nepotřebujete žádné speciální náčiní nebo místo (anebo díky faktu, že při cvičení vlastně ležíte), si nestihnete uvědomit, jak moc vaše tělo pracuje.
Acroyoga je tak ideální aktivitou pro udržení vaší fyzické kondice, která se jen tak neomrzí.
11. A především: Přinese vám skvělé přátele

Pokud necvičíte na vlastním dvorečku, ale docházíte na lekce nebo pravidelné AcroJamy, jste obklopeni lidmi se stejnou vášní.
Jelikož je akrojóga sportem, při kterém se častokrát více mluví než cvičí (vysvětlit svému parťákovi, kam má nasměřovat jakou část svého těla v jaký moment a ujistit se, že spotter ví, co spottuje je často oříškem, který zabere nemálo času 🙂 ), vede dříve či později k vytvoření vzájemných vztahů.
No a když jste na na akru závislí tak, že si utvoříte společný akrojógový víkend nebo vánoční večírek, z lidí věnujících se stejnému sportu se stává komunita aktivně přispívající k jejímu dalšímu růstu a z vašich spolucvičenců dlouholetí kamarádi.
Acroyoga je pro mě místem, kam si chodím nejenom pro svoji pravidelnou dávku endorfinů a pořádného fyzického tréninku, ale hlavně prostředím, kde mě čekají lidé s optimistickým a zdravým náhledem na vlastní život.
Stejně naladěné duše, které vás akceptují v celé vaší hravosti, bláznivosti i v těch dnech, kdy byste nejradši zalezli do postele a skryli se před celým světem. Přátelé, se kterými vás pojí tak unikátní historie a zážitky, že stojí za to potkávat je znovu a znovu.
Foto: Archiv FB skupiny AcroYoga JAMy Brno.